Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Kemiğe sıçramış kanser

Mesaj: Merhaba,

Benim babam 2001 yılında sağ böbreğinde mevcut olan kist ( tümör ) nedeniyle bir operasyon geçirdi ve böbreği alındı.Yyaklaşık 1,5 sene sonra sağ bacağında ağrılar başladı ve bir süre sonra gittiği kontrollerde iliak kanatta metastaz lezyon saptandı. Ameliyat olsun mu olmasın kararını verene kadar kitle büyüdü ve ameliyat olamayacak duruma geldi.Daha sonra sağ omuzda da görüldü ve kolunda kırılma tehlikesi yarattı ancak 2 hafta önce ameliyat yapılarak platin takılıp çivileme sistemi uygulanarak kol güçlendirildi ve iyileşince istediği gibi kullanabileceği söylendi. Ancak kalça için ameliyat yapılmamasına rağmen embolizasyon sistemi uygun görüldü. Şimdi benim merak ettiğim, bu sistemin tedavi amacı varmı ve geçerliliği ne kadar olabilir yada sizce ameliyat olmamasına rağmen uygunmudur?
Ayrıca sanırım kalçadaki kitlede bacakta kırılma tehlikesi yaratıyor. Bütün bu anlatıklarıma karşılık neler öneriyorsunuz?
Sorularıma ayrıntılı cevap verebilirseniz minnettar kalırım. Şimdiden çok teşekkür ederim.


Sayın Hekimonline kullanıcısı;

Herhangi bir kanserin Kemiğe sıçraması durumunda (kemik metaztazı) seçilecek tedavi şekilleri vakadan vakaya değişik olmakla birlikte; kemoteropi ,(ve/veya) radyoterapi ( şua tedavisi )ile cerrahi tedavidir.Babanınızda İlliac kanatta görülen metaztazlarda, cerrahi olarak yapılması gereken hemipelvektomi denilen çok zor, riskli bir ameliyatla, kalçanın yarısının aynı taraf bacakla birlikte çıkarılması işlemidir.Çünki illiac kanat anatomisi ve bağlantıları sebebiyle bölgesel ve sınırlı ameliyatlara müsait değildir.Bu tarzda büyük ameliyat ise zaten kemiğe atlamış ve terminal döneme yaklaşmış hastalar için en son çare olarak ,nadiren yapılan ameliyatlardır.

Embolizasyon işleminde, tümörü besleyerek büyümesini sağlayan zengin damarlar özel işlemlerle tıkanarak, tümörün beslenmesi kesilir ve böylece büyümesi önlenmeye çalışılır.Genellikle bu işleme kemoterapi ve / veya radyoterapi eklenir.

Babanızın tedavisinden sorumlu hekimlerle tüm konuları açıklıkla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Saygılar.
 
| Bu hafta 20 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa