Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Bebeklerde Baş Çevresi

Merhabalar…..
Kızım 28.04.2008 tarihinde 2900 gr,47,5 cm boy ve 32 cm baş çevresi olmak üzere 37. haftasında dünyaya geldi. 4. ayda bıngıldağı kapanmaya başladı.ve 8.ayda tamamen kapandı. Şu an 10,5 aylık ve 10 aylık dr. Kontrollümüzde 74 cm boy, 8400 gr kilo ve 42 cm baş çevresine sahip Dr. Umuz bıngıldağının kapanmasının normal olduğunu önemli olan baş büyemesi takibinin yapılması gerektiğini söylendi. ve her ay sürekli nörolojik olarak hareketlerini kontrol ediyor ve kızım ayına uygun olarak hareket ediyor. Baş büyümesinde ailevi faktörlere bağlı olduğumu okumuştum. Bu konudaki sizin düşüncelerinizi ve kızımın baş büyümesi ve gelişimini değerlendirmenizi rica ediyorum.

İyi çalışmalar…


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Yenidoğan bebeklerin ilk aylarında vücutlarında en hızlı artan bölüm baş çevresidir. Baş çevresindeki artış bize bebeğin beyin gelişimini gösteren bir parametredir. Bizim fontanel dediğimiz, halkın bıngıldak olarak bildiği başın üstündeki boşluk işte bu hızlı büyüme döneminde beynin rahat gelişmesine yardımcı olan kemiksiz alandır. Zamanla bıngıldak kemikleşmeye, küçülmeye ve kapanmaya başlar. 0-2 yaş arası çocukların aylık rutin kontrollerinde baş ve baş çevresi ile fontanellerin muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Ön fontanel genellikle 12-18. aya dek kapanır.
Ancak bu kapanma daha erkende olabilir. Bu durumda önemli olan, fontanelin kapanmasından ziyade bebeğin baş çevresinin büyümeye devam edip etmediğidir. Kafa kemiklerini birbirine bağlayan sutura dediğimiz dişli çark ilişkisi şeklinde iki kemiğin birbirine kaynamasını sağlayan birleşme yerleri vardır. Bu suturlara yenidoğan döneminden 18 ay arasına kadar birbiri ile tam olarak kaynamadığı için fontanel kapanmış dahi olsa beynin gelişmesi ve dolayısyla baş çevresinin büyümesi devam eder. Fontanelin beklenen aydan önce kapanması eğer baş çevresindeki büyümeye engel olmuyorsa (çoğunlukla suturalar sayesinde) beyin normal gelişimini sağladığı için bebeğin nörolojik gelişimi ile birlikte takip edilerek değerlendirilmelidir.
Ancak fontanelin kapanmasıyla birlikte bebeğin baş çevresindeki büyüme de duruyorsa ve baş çevresi persantil değeri düşüyorsa Nörolojik gelişim geriliği yada beyin gelişimindeki bozuklukta eşlik ediyor demektir. Böyle çocukların gerekli görülürse ileri tetkikleri yapılmalıdır.

Saygılarımla

Uzm. Dr. Özlem CANTÜRK
Çocuk Hastalıkları Uzm.


 
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa