Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Anomalili Bebek Sonrası Gebelik

Merhaba,

Ben 28 yaşındayım.Şuana kadar herhangi bir düşük yada kürtajım olmadı.bu ilk hamileliğimdi… Eşimle rh uyuşmazlığımız var.yapılan 2 li ve 3 lü taramalarda trisomy 18 değeri yüksek çıkmıştı. Amniyosentez sonucunda ise turner 45 x olduğu belirlendi.23 haftalık gebeliğim boyunca bebeğimin iç organlarında ve fiziksel durumunda hiçbir sorun olmamasına rağmen, 23 haftalık gebeliğimi sonlandırmak zorunda kaldım.

Merak ettiğim birkaç soru var, bana yardımcı olursanız çok sevinirim…

& tekrar ne zaman hamile kalabilirim?
& bir sonraki hamileliğimde bu ve buna benzer riskleri yaşama riskim nedir?
& eşimle birlikte genetik araştırma+kromozom testleri yaptırmalı mıyım? Nerede yaptırabilirim?bu testlerin bebeğimize faydası olur mu?önceden anomalilere karşı bu yolla herhangi bir önlem alınabilinir mi?

Çok teşekkür ederim..


sayın hekimonline.com kullanıcısı;


Öncelikle geçmiş olsun, bir sonraki gebelik için 1 yıl beklemenizi tavsiye etmekteyiz. Turner Sendromu ortalama her 2000 - 2500 kız bebeğin 1 inde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık hiçbir zaman erkekleri etkilemez. Turner Sendromlu hamileliklerin %97-98’ i düşük ile sonlanmaktadır. Ortaya çıkış nedeni genetik yapıdaki eksiklik sonucudur, bir X kromozomunun tamamen veya kısmen eksik olmasından kaynaklanır. Fakat bu eksikliğe neden olan faktörler henüz bilinmemektedir. Turner sendromlu kızları olan anne ve babaların büyük çoğunluğu normal sayıda kromozoma sahiptir. Yani sağlıklı bir anne-babanın da Turner Sendromlu bir çocuğu olabilir. Bu durum tesadüfen meydana gelir ve anne ve babanın yaptığı veya yapmadığı herhangi bir şey buna neden olmaz. Anne ve baba yaşı ile annenin sigara veya içki alışkanlıkları ile de ilgisi yoktur. Turner sendromunun aynı çiftin başka bir çocuğunda tekrar ortaya çıkma olasılığı da oldukça düşüktür.

Anne karnında iken her zaman ultrasonla şüphelenilecek kadar çok görüntü özellikleri olmayabilir ve tanı konamayabilir fakat şüphelenilen bazı durumlarda veya başka nedenlerle yapılan amniyosentez (veya CVS) sonucunda Turner sendromu kromozomal anormalliği tespit edilerek tanı konabilir. Bazı anne ve babalar, bebeğin kromozomlarını kontrol ettirmek için sonraki gebeliklerde test yaptırmaya karar verirler fakat böyle bir zorunluluk yoktur ve önceden alınan önlemlerle Turner Sendromunu önleyebilmek mümkün değildir. Daha ileri bir genetik danışmanlık için en uygun yerlerden biri de İstanbul Üniversitesi Genetik kliniğidir. Ayrıca bşka genetik danışm anlık merkezleride mevcuttur.
Saygılarımla

Op.Dr.E.Nihan DEDEOĞLU
Kadın Hast. Doğum Uzm.

 
| Bu hafta 85 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa