Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Adet Düzensizliği

Benim sorunum adet düzensizliği ve hastalarınızdan biriyim. Evlendiğimden bu yana önceden 30-35 günde gelen adetim 50-54 güne çıktı.Sat tarihlerim 25 haziran, 22 Ağustos, 15 ekim ve 5 aralık bunlardan 2 sinde Farlutal yardımıyla adet gördüm. Jinekoloğum hormon tetkiki istedi, sonuçlarım
FSH 4,4
Lh 3,1
Prolaktin 4,1 ,
TSH 0,687.

Doktoruma göre bu sonuçlar gayet iyiymiş. Ultrason muayenesi sonucunda da hiçbir kiste rastlamadığını söyledi.Fakat teşhis olarak bana söylediği yumurtalarımın tembel olduğu,yumurta tembelliği benim bildiğim kadarıyla polikistikover ama ben 1.62 boyunda ve 45 kiloyum,kıllanma vs gibi bir belirtilerim de yok, ultrasonda temiz demişti,adet düzenlemek için cyclo-progynova diye bir ilaç verdi,hamile kalmak istediğim için kullanmadım.
Değerlerime göre gerçekten yumurta tembelliğim olabilirmi? Nasıl bir yol izlemeliyim,bir de 50 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama olmazmış,bu doğrumu?
Söylediğim gibi sat tarihim 5 aralık,o günden buyana geçen 76 gündür yumurtlama günümü anlamak için BBT tablosu tutuyorum,tabloya göre 60.gün yumurtlamışım, fakat son 3 haftadır tek taraflı ve bazen bacağıma kadar inen, “şimdi regl oldum galiba” dedirten kasık ağrılarım var, akıntım fazla ve göğüs uçlarım büyüdü ve kaşınıyor .Gebelik olabilir diye 60. ve 72.gün idrar testi yaptım,negatifti,son sat tarihim 5 aralık. Bugün itibariyle yumurtlama günümden 16 gün geçti ve ısım 37.2 civarı. Tekrar testi ne zaman yapmalıyım?
Lütfen yardımcı olun bana,bir yol gösterin. Şimdiden çok teşekkürler.


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Normal adet düzeni kavramı 28 gün (-+7 gün) yani 21-35 günde bir adet görme olarak tanımlanabilir. Sizin adet tarihlerinizi seyrek adet görme (oligomenore) olarak tanımlıyoruz.ve bu durumun pek çok nedeni olabilir. Polikistiık over sendromu bu nedenlerden biridir. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda foliküllerin belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra büyümesini devam ettirememesi ve çatlayarak gebelik oluşturamamasıdır. Bu durumda pek çok hormonal düzensizliği beraberinde getirir. Bu düzensizliklere bağlı olarak kilo alma, vücutta kıllanma artışı ve gebe kalamama sorunları yaşanabilir. Hastalığın ilk tanımlanmasında (1935 yılında) bu hastalık seyrek adet görme, kilo alma ve kıllanma artışı olarak tanımlanmıştır. Günümüzde polikistik over sendromu tanısı için bunların hepsi olmak zorunda değildir. Hafif olgularda sadece adet düzensizliği görülebilir. (sizde olduğu gibi) Bu eğer tedavi edilmezse ilerleyebilir ve bu diğer bulgular zamanla görülebilir.anlattığınız bulgular polikistik over sendromuyla uyumlu görünüyor. Ancak bu durumda bile nadirde olsa spontan (Tedavisiz Yumurtalama) olabilir yani polikistik over sendromu = kısırlık demek değildir. Vücut ısısı takibi yumurtlamanın önemli göstergelerinden biridir. Ancak %100 doğru sonuç göstermez.bu tabloya göre 60 günde yumurtlama olmuşsa bundan 14 gün sonra eğer bir gebelik varsa test sonuçlarının pozitif olması gerekir. Unutmayın ki bu yumurtlama olsa bile bir döngü içinde gebe kalma olasılığı sadece yumurtlamaya bağlı değildir. ve bu olasılık sağlıklı bireylerde bile %30 dur. Benim önerim testi tekrarlamanız ve test sonucuna göre doktora başvurmanızdır. (Bu durumda idrar tesinden daha ziyade beta HCG dediğimiz kan testinin doğruluk oranı daha yüksektir.) Eğer gebelik yoksa doktorunuza başvurarak bu durumun tedavisine hemen başlamanız tedaviye daha iyi cevap vermenizi ve daha kısa sürede gebelik oluşmasını sağlayacaktır.

Saygılarımla
Op.Dr.Neslihan ALAN
Kadın Doğum Uzmanı


 
| Bu hafta 4 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa