Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Şişikinlik ve sağ kaburga altı batması

Sayın Hekim/ler,
Bir haftadır idrarda yanma, sırtımın safra kesesi simetriğinde şişkinlik, bele yayılan ağrı sebebi ile ailede de bulunduğu için, kum dökebileceğimi düşündüm, bol su, biberiye çayı, maydanoz suyu aldım, şikayetlerim ciddi derecede azaldı.
Bir buçuk sene önce, çok güvendiğim (ameliyatımda da cerrahımdı) bir doktor, şikayetlerim üzerine elle muayene ile önemsiz safra kesesi tembelliği olabileceğini söyledi, bir hafta meeteospazmyl ve pankreoflat kullandım, kullandığım sürece hiçbir şikayetim tekrarlanmadı. Bırakınca tekrar etti, ultrason ile ciddi bir durum olmadığı kanısına varıldı, biraz beslenmeme dikkat etmem gerekti, daha sonra bir sorunla karşılaşmadım.
Kum dökme sandığım acaba safra kesesinden kaynaklanmakta olabilir mi ? Yine yemeklerden sonra büyük bir şişkinlik, sağ kaburga altında rahatsızlık (sürekli dik durma isteğim var, sanki gergin durursam geçecekmiş gibi), susama bir de bu sabah uzun süreli bir üşüme yaşıyorum.
Henüz 24 yaşındayım (erkek). Şikayetlerim ne kadar uzarsa doktora danışmalıyım. Bu arada Pankreoflat-Meteospazmyl kullanmam yararlı/zararlı olabilir mi ?

Teşekkürler
İyi ÇalışmalarSayın hekimonline.com kullanıcısı;

Öncelikle geçmiş olsun diyoruz.Kum dökme teşhisinin çok yaygın kullanılmasına rağmen ,Tıp kitaplarında yer almadığını belirtelim.İdrar tahlilinde kristallerin görülmesi üzerine hastalara ifade edilen bu sözcük, genelde idrar yolları taşı gibi, başlıbaşına bir hastalık gibi algılanmakta ve gerçekten de "KUM" döktüklerini sanmalarına yol açmaktadır.İdrarda kristallerin görülmesi ise, bazı metabolik hadiseler dışında, önemli bir patoloji olarak kabul edilmezler.
Şikayetlerinizin sebebi, böbrek,üriner sistem,safra kesesi, karaciğer veya kalın bağırsak kaynaklı olabilir.Safra kesesinin ultrasonografide normal çıkması, fonksiyonel safra kesesi hastalıklarını ekarte etmez.Ayrıca bir çok kalın bağırsak hastalıkları, sizdekine benzer şikayetlere yol açabilir.
Her zaman olduğu gibi, size de tavsiyemiz: Bir dahiliye uzmanına müracaat etmeniz yönündedir.E-mailinizde yazmış olduğunuz ilaçların uzun veya kısa süre kullanımında beklenmeyen yan etkiler görülebilir.İlaçlar doz ve süreleri ile ilgili tüm tasarruf öncelikle hekiminize ,daha sonra size aittir.
Saygılarımızla
 
| Bu hafta 6 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa