Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Çocuğum Konuşmuyor

Merhabalar Hocam ,
Ben 3 cocuk annesi bir ev hanimiyim , ortancamiz yani oglumuz 2 bucuk yasinda olmasina ragmen hala cümle kurmuyor . Gelisimi tümüyle normal , bir cok hastaliktan süphe ettim arastirdim hic biriyle bagdastiramadim. Buda yetmedi hepsini doktorumuza ilettim oda degerlendirdi ve cevap ; hayir bir sorun yok normal bir cocuk.

Oglum herseyi anliyor.. noktasiyla virgülüyle herseyi ..bundan eminim, söylediklerimizi anlamasa uygulamaz , yasitlariyla bir aradayken de iletisimi fevkalade , kardesleriylede ayni yemesi icmesi uykusu herseyiyle normal . Tek problem konusmuyor söylediklerini hatirladigim kadariyla yazayim size ( ANNE- BABA- ABI- MAMA- SU- GEL- TAMAM -SAC - ) suanda bunlar geldi aklima .

Sunuda belirtmek istiyorum yukarda saymis olduklarim oglumun söyleyebildikleri fakat oglum istedigi herseyi anlatiyor mesele arabaya düt düt köpege vav vav diyor ve buna benzer kendince türettigi daha bir cok kelime var anlasilmamasi imkansiz cok güzel ifade ediyor kendini .
Birde bilmem size yardimci olurmu ama mesela oglum su istediginde anne fffüüp diyor biraz üstüne gidip anlamadim falan diyince zuu diyor .

Yine benim gözlemledigim birsey , herhangi bir sey düstügünde oglum meklodik olarak düstü diyor kesinlikle harf yok melodi sadece ayni seyi ekmegini yada suyunu bitirdiginde de bittii demek yerine melodi seklinde bitti diyor .

Otizmden cok süphe etmistim basta ama kesinlikle degil ! Diger okadar cok seyi inceledim ki inanin herbirini yazamiycam.

Sizden ricam bu gec konusmamidir ? Doktorumuz bunun normal oldugunu erkek cocuklarinda bilhassa gec konusmaya sIk rastlandigini üstüne basa basa söylüyor. Peki kac yasina kadar konusmamasi normaldir hocam ? Neler yapmaliyim konusmasi icin ?

Ben yurt disinda oldugum icin yabanci dil dolayisiyla doktorumuzla pek dialog kuramiyorum ben esime esim doktora doktor esime esim bana böyle bir döngü iste...

Biliyorum cook vaktinizi aldim ama inanin geceleri uykularim kacar oldu sizden gelicek cevabi sabirsizlikla bekliyorum ....

Simdiden vakit ayirdiginiz ve böyle bir hizmeti bize online verdiginiz icin ilginize tesekkürler ,saygilar
Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Çocukta beklenen konuşma yaş ve kelime kapasitesi aşağıdaki gibidir.

- 18 aylık olduğunda bir düzine sözcüğü tek tek söyleyebilir.
- İkinci yılın sonuna doğru iki sözcüğü biraraya getirebilir ve sözcük dağarcığı 200'e ulaşır.
- 2,5 yaş ile birlikte çocuğun sözcükleri 400 civarına ulaşır.
- Üç yaş ile birlikte çoğu çocuk oldukça iyi konuşmaya başlar, her zaman doğru fiil kalıplarını kullanamasa da cümle kurarak konuşabilir, "nerede", "kim" ile başlayan sorular ve olumsuz cümleler kurmaya başlar.
- 3,5 yaş ile sözcük sayısı 1000'i aşar.
- 4,5 yaşındaki çocuk artık düzgün cümlelerle konuşur.

Bebeklerde ve çocuklarda yukarda özetlediğimiz normal süreci negatif yönde etkileyen birçok faktör vardır.Bunlar:
-Konuşmayı sağlayan organların (dil dudak boğaz) anatomik veya fizyolojik bozuklukları,
-İşitme bozuklukları..
-Görme bozuklukları(bazı ciddi görme bozuklukları,algılama kusuru ve geç konuşmaya sebep olabilmektedir)
-Nörolojik gelişim bozuklukları
-Zihinsel gerilik, sağırlık, serebral palsi, idiopatik parmak ucunda yürüme, yaygın gelişimsel bozukluklar ve otizmde dil gelişimi ve konuşma etkilenmektedir.
-Ağır ve uzun hastalıklar, çocuğun konuşmasını bir ya da iki yıl erteleyebilir

Bakımevlerinde büyüyen çocuklar aile içinde büyüyen çocuklara oranla daha çok ağlarlar fakat daha az hecelerler. Bunların konuşmayı daha geç öğrenmeleri göstermiştir ki, sıkı kişisel ilişkiler dil gelişiminde önemli bir etkendir. Ailede tek olan çocuk daha çabuk ve düzgün konuşur çünkü ailenin tek ilgi merkezidir.
Çocuklar 18 aylık olduklarında bakım veren yer ya da kişi (anne, akraba, çocuk bakıcısı ve kreş) ile çocuğun bilişsel ve dil gelişimi arasındaki ilişkiye bakılmış, tek sözcük çıkarma tüm bakım gruplarında fark göstermezken, değişik sözcük kombinasyonlarının kreş grubunda en düşük olduğu dikkati çekmiştir. Çocuğa bakım verenin sürekliliği ve aynılığının yanıt dilinin gelişiminde önemli vurgulanmış; kreş çocuklarındaki düşük yanıtlılık düzeyi, bakım veren ekibin değişmesi ile ilişkili bulunmuştır.
İki ayrı dilin konuşulduğu ortamlarda yaşayan ya da iki dil öğrenmek zorunda kalan çocuklar başlangıçta tek dili öğrenen çocuğa göre daha yavaş bir gelişim gösterirler. Küçük çocukların yabancı dilin ses ve duyuş özelliklerine karşı çok keskin bir kulakları olduğu, daha ileri yaşlarda ise çocukların ve büyüklerin dil öğrenirken daha çok dilbilgisi, kavram ve anlam üstünde durdukları ve bu nedenle ikinci bir dilin öğrenilmesinde küçük çocukların daha üstün bir durumda oldukları ileri sürülmektedir.
Sonuç olarak çocukta konuşma bir çok faktörlerden etkilenen komplike bir durumdur.Çocuğunuzla ilgili sorularınıza kesin cevabı ise,çocuğunuzu muayene edecek çocuk gelişim nörolojisi uzmanı ve/veya Pediatri uzmanı verecektir.
Saygılarımızla
 
| Bu hafta 49 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa