Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Nabız sayısında düşme

Mesaj:Ben 43 yaşında 173 cm boyunda 73 kilo ağırlığında bir bayanım. Genel olarak tansiyorunum ve nabzım düşük. Sıcak havalarda özeiilkle, ani kalkışlarda başım dönüyor.
Tansiyon ve nabız değerlerim şöyle. Tansiyon 94/62 mm/Hg; Nabız:50 civarında.Daha önceleri nabzım 60 idi. Ama üç defa ardarda ölçtürdüm. Bu değerleri aldım. Bana anormal geldi. Sizin yorumunuz ne bu konuda? Ciddiye almalımıyım?


Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Normalde bir insanın nabız sayısı dakikada ortalama 60-90 arasındadır.Bu değer, yaş,fiziksel kapasite,kilo ve spor yapıp yapmama ile değişkenlik gösterir.
Dakikadaki nabız sayısının 60 ın altına indiği durumlarda Bradikardi den bahsedilir.Bradikardi, hafif şekillerde özellikle sporcularda fizyolojik (normal) kabul edilse dahi, her zaman dikkatli araştırılması gereken bir bulgudur.
Kalp içindeki ritm ve ileti sistemindeki bozukluklar (dal blokları gibi), kalp uyarı başlangıç noktasındaki (sinüs düğümündeki) bazı hastalıklar,Adam stokes sendromu,aşırı soğuğa maruz kalma, ağır hipotroidi,Myokard enfarktüsü gibi bir çok hastalıkta bradikardi görülebilir.
Özellikle bradikardi hastada baş dönmesi göz kararması şuur kaybı gibi belirtilere yol açıyorsa, mutlaka neden bulunup tedavi edilmelidir.
Teşhis amacıyla rutin biokimyasal tetkikler, EKG ve Tele çekimi, eforlu EKG,Holter Monitör uygulaması ,Ekokardiografi ve bazen anjiografi gerekebilir.
Uygulanacak tedavi sebebe bağlıdır.Özellikle adam stokes gibi kalp durmaları ile seyreden bradikardi nöbetleri olan hastalara acil Pace Maker (kalp pili) takılması gerekebilir.
Lütfen bir kardiyoloji uzmanına müracaat ediniz.
Saygılarımızla
 
| Bu hafta 9 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa