Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Tatil Hastalıkları

Neden bazı tatsız hatıralar hep tatil dönemlerine rastlar? Sanırım bu sadece bana özel bir şanssızlık değil. Bir an önce bronzlaşmak için uzun süre Güneş banyosu yapmanın süprizi, akşam kıpkırmızı bir ciltle sabaha kadar acıyla kıvranmak, Doğa ile başbaşa kalma amacıyla yapılan çadır tatillerinin süprizi ise fazla yakınlaşılan Doğa'nın arı, akrep, yılan sokmaları ile bizi uyarması! olabilir.

Bu günki yazımda, tatilde sık rastlanılan rahatsızlıklar ile ilgili bilgi vermeye devam edeceğim.

SICAK ÇARPMALARI

Aşırı sıcağa maruz kalmanın, insan vücundaki sonuçlarını iki ayrı bölümde incelemek doğru olacaktır.1.Isı bitkinliği 2.Sıcak çarpması Isı bitkinliği, vücutta ısı artışı ve sıvı kaybı ile gelişen ani ısı yaralanması olup, daha az ciddi bir durumiken, sıcak çarpması ileri derecede vücut ısısı artışı, vücut ısı düzenleme merkezinin iflası ve şiddetli merkezi sinir sistemi fonksiyon bozukluğu ile giden şuur kaybı ve koma ile sonlanan çok önemli ve tehlikeli bir tablodur.

Isı bitkinliğinde hasta yorgunluk, sersemlik, halsizlik, bulantı, kusma , baş ağrısı, şiddetli terleme, aşırı susuzluktan şikayetçidir.Muayenede tansiyon düşük, kalp atım sayısı artmış bulunur. Şuur açıktır. Koltuk altı ısısı 39,5 C'nin altındadır.

Isı çarpmasında ise, hasta aşırı derecede bitkin olup, deri sıcak, kuru ve kırmızıdır.Şuur bulanıklığı komaya kadar gidebilir.Koltuk altı ısısı 40,5 C'den fazla olarak tespit edilir.

Her iki durumda acil tedavi gerektirir. Özellikle sıcak çarpmasında hastanede yatarak tedavi gerekir.Vücut ısısı süratle düşürülmeye çalışılır. Hastanın elbiseleri çıkarılır, vücuda ıslak-soğuk havlular ve buz paketleri yerleştirilir.Damardan hızla serum fizyolojik verilerek sıvı kaybı yerine konmaya çalışılır. Şuuru açık hastalarda, ağız yoluyla bol sıvı alımına başlanır.Hastanın koltuk altı ısısı devamlı takip edilir ve ısı 38,5 C altına inince soğutmaya son verilir.

Zamanında ve uygun tedavi edilmeyen hastalarda özellikle çocuk ve yaşlılarda ölüm tehlikesi yüksektir.

GÜNEŞ YANIKLARI VE ALLERJİLERİ

Aşırı ve uzun süre Güneş banyosu sonucu, genellikle 1 ve 2. derecede deri yanıkları oluşur.Birinci derecede yanıkta cilt kırmızı, ağrılı ve hassas olup, deri üzerine parmakla bastırılınca beyazlaşır.İkinci derecede yanıklarda ise deri kırmızı olup, ileri derecede hassastır.Yanık bölgesinde içi sıvı dolu kabarcıklar (Büller) oluşmuştur.

Tedavi amacıyla yanıklı bölgedeki giysiler çıkarılır. İlk olarak bölge temiz soğuk su ile yıkanır. Ağızdan ağrı kesiciler verilir Açık yanık yarası olanlarda, uygun yanık pomatları(silverdin vs) sürülür. Yanık alanı genişse ve cildin hasarlı kısımından kaybedilen sıvı mutlaka yerine konmalıdır.2. derece yanığı %10'un üzerinde olan 10 yaş altı çocuklar ve 50 yaş büyükler veya %20'nin üzerinde 2. derece yanığı olan tüm hastalar hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Aşırı hassas yapıdaki insanlarda ciltte kaşıntı kızarma, gözlerde yaşarma ve kızarılıkla giden güneş ışığı alerjisi oluşabilir.Direkt güneş ışığından kaçınma, göz doktoru tarafından verilecek güneş gözlükleri kullanma, doktor tavsiyesi ile antiallerjik pomatlar ve göz damlaları ile allerjik reaksiyon kontrol altına alınır.

Tüm okuyucularımıza sevimsiz süprizlerden uzak, sağlıklı, mutlu ve huzurlu tatiller dilerim.

26 Mayıs 2009,Salı

Uzm.Dr.Cevat ŞENGÜL
BAŞHEKİM
Özel Nene Hatun Hastanesi

| Bu hafta 9 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa