Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Ücretsiz danışma hattı

ücretsiz bir telefon hattı ve internet sitesi oluşturuldu. İshalden korunma ve tedavi yolları ile ilgili soruları uzman doktorlar yanıtlıyor

Çocuk ölüm nedenleri arasında ikinci sırayı alan ishal, çocukların yanı sıra yetişkinleri de tehdit eden önemli bir hastalık olmaya devam ediyor. 2000'li yıllarda ebeveynlerin bilinçlenerek, bu çok sık karşılaşılan çocuk hastalığı 'ishal'le başa çıkabileceği tahmin ediliyordu. Ancak gerçekler bunu işaret etmiyor. Türkiye'nin başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere birçok kesiminde ishal hala çok yaygın olarak devam ediyor.

Sanofi-Synthelabo'nun sponsorluğunu yaptığı "İSHAL DANIŞMA HATTI" 0 800 211 33 74 halka, ishalden korunma ve tedavisi ile ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.
Bu hattın yanısıra ebeveynler, oluşturulan www.ishaldanisma.com adlı web sitesinden de hastalıktan korunma yollarıyla ilgili bilgi edinebiliyorlar.

0 800 211 33 74 numaralı hattan haftanın 6 günü mesai saatleri içinde (09:00 – 18:00) rol oynayacak olan "ishal danışma hattı"nı bu saatler dışında arayanlar da yardım alabiliyor. Ebeveynler, telesekretere sorularını bırakıyor ve doktorlar tarafından geri aranıyorlar. Danışma hattını arayan hastanın hangi nedenle ishale yakalandığı araştırılıyor ve uzman doktorlar ile birebir görüşme şansı yaratılıyor. Hastanın soruları yanıtlanıyor ve çözüm üretilerek hasta tedavi için yönlendiriliyor. İnternet sitesinin "Sıkça Sorulan Sorular" bölümü de yine öğrenmek istenilen çözüm yollarına ulaşmayı sağlıyor.

İSHAL, ÇOCUK ÖLÜM NEDENLERİNDE İKİNCİ SIRADA
Günde 3 kez veya daha fazla 200 gramdan çok, yumuşaktan sıvı kıvama kadar değişen dışkılamaya "ishal" deniliyor. Türkiye'de ishal en çok, enfeksiyonlar yoluyla oluşuyor.

Çocuk doktorlarına yapılan başvuruların %10 ile %50'sinin nedenini ishalin oluşturduğu, çocuk ölümlerinin çok yüksek olduğu bir ülke olan Türkiye'de ishal, çocuk ölüm sebeplerinde ikinci sırayı alıyor.

İshal yalnızca çocukları değil, antibiyotik kullanımına bağlı olarak sıklıkla yetişkinleri de etkileyen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Hatalı kullanılan antibiyotikler mide barsak sisteminin doğal florasını bozarak çoğunlukla ishalle seyreden hastalıklar olarak bilinen gastroentestinal hastalıklara veya infeksiyona sebep oluyor.

Sanofi-Synthelabo'nun sponsorluğunda gerçekleştirilen "ishal danışma hattı", ebeveynlere doktora başvurmadan, hatta doktor müdahalesine bile gerek kalmadan önlemlerini almalarını sağlayacak rehberlik hizmeti sunuyor. Bu hizmet, çocukların ölmesine artık "dur" demeyi, hayati tehlike taşıyan bu hastalık konusunda halkı bilinçlendirmeyi ve ishalin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu göstermeyi hedefliyor.
| Bu hafta 11 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa