Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


AB diyabet veri bankası kuruyor

Avrupa Birliği şeker hastaları için merkezî veri bankası kurulmasını kararlaştırdı.
Üye ülkelerden alınacak bilgiler AB veri bankasında toplanacak
Karar AB dönem başkanı Avusturya'nın ev sahipliğinde Viyana'da yapılan AB Sağlık Bakanları gayri resmî toplantısında alındı.

Dün sona eren ve Amerika ile Çin sağlık bakanlarının da katıldığı toplantı ardından basına açıklama yapan Avusturya Sağlık Bakanı, şeker hastalığının AB üyesi ülkeler için büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, merkezî veri bankası kurulması projesi kararının 2 Haziran'da Lüksemburg'ta yapılacak bakanlar toplantısında kesinleşmesini umduğunu, söyledi.

Tip 2 diyabetin son yıllarda Avrupa'da büyük tehlike oluşturduğunu ve resmî verilere göre AB üyesi ülkelerde toplam 22,5 milyon kişinin şeker hastası olduğunu anımsatan Avusturya Sağlık Bakanı Maria Rauch-Kallat, Birlik üyesi ülkelerin şeker hastalarına ilişkin ulusal veri merkezleri kuracağını kaydetti.

Bakan Rauch-Kallat'a göre, bu merkezlerde toplanan veriler, hastanın kimlik bilgilerini içermeden AB genelinde kurulacak merkezî veri bankasına ulaştırılacak.

Maria Rauch-Kallat bu yöntemle AB genelindeki hasta sayısı ve hastalığın türünü yakından izleyerek tedavi yöntemlerini belirlemenin ve hastalıkla mücadele için gerekli tıbbi araştırmaları yapmamın daha kolay olacağını ileri sürüyor.

Avrupa Komisyonu'nun sağlık işlerinden sorumlu üyesi Markos Kipriyanu da, şeker hastalığının tedavi yöntemlerini belirlemek üzere yapılacak tıbbî araştırmalar için 14 milyon Euro'luk kaynak ayrıldığını bildirdi.

AB üyesi ülkelerde şeker hastaları sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Kipriyanu, çocuklar arasında da yağlı ve sağlıksız gıda maddelerinin aşırı tüketimi sonucu şeker hastalığının sık görüldüğünü söyledi.

Komisyon olarak bilgilendirme çalışmalarına da öncelik tanıdıklarını ve bu amaçla çeşitli yayınlar hazırlanacağını belirten Kipriyanu, şeker hastalığıyla mücadele konusunda Mayıs ayında Stockholm'de Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklaşa bir toplantı yapacaklarını da kaydetti.CNN-TURK.com
29-04-2006

| Bu hafta 8 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa