Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Varis tedavisinde lazer yöntemi

Sürekli ayakta kalmak zorunda olan meslek gruplarında ortaya çıkan varis hastalığının tedavisi kolaylaşıyor.

Bilinen yöntemlerde olduğu gibi bacak kesilerek damarın dışarı çıkarılmasına gerek kalmadan yapılan 'damar içi lazer yöntemi', tedavide hasta ve hekim için pratik uygulama sağlıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Uğur Bengisun, varis hastalığının kanı kalbe geri taşıyan toplar damarların genişlemesi sonucunda oluştuğunu söyledi.

Hastalık kadınların yüzde 40'ında, erkeklerin ise yüzde 20'sinde görülüyor.

Hastalığın tedavi edilmezse ağrılara, gerginliğe, yorgunluğa, şişkinliklere, damar iltihaplarına neden olacağını belirten Bengisun, ileri dönemlerde ise bacaklarda sürekli şişlik, deride kalınlaşma, kahverengi renk değişikliği, kaşıntı, egzama ve yaraların ortaya çıkacağını anlattı.

Hormonların hastalıktaki etkisi

Prof. Dr. Bengisun, varisin, hormonal nedenler yüzünden kadınlarda daha çok görüldüğünü ve östrojen hormonunun damar sistemi üzerine etkisi olduğunu söyledi.

Genetik faktörlerin de, gebelik ve çevresel etkilerin hastalığa zemin hazırladığını anlatan Bengisun, ayakta durarak çalışılan bazı meslek gruplarında hastalığa daha sık rastlandığını söyledi.

Bengisun, klasik yöntemle yapılan ameliyatlarda, anestezi altında, bacakta bazı bölgelerde kesiler yaparak damarın bulunduğunu ve tümüyle dışarı çıkarıldığını anlattı.

Bu cerrahi yöntem, en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor.
Prof. Dr. Bengisun, ''bu işlem kanamalı oluyor. Hastanın iyileşmesi daha uzun sürüyor. Damar içi lazer ise hastaya daha az zarar veriyor, genel anestezi gerektirmiyor, iş gücü kaybını önlüyor, hastane yatış süresini azaltıyor ve hasta bir saatte ayağa kalkıyor'' dedi.

Güzellik salonlarındaki lazerden farklı

Prof. Dr. Bengisun, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde birkaç aydır kullanılan 'damar içi lazer yöntemi'nin, güzellik merkezlerinde varis için uygulanan yöntemden farklı olduğunu belirtti.

Bengisun, ''epilasyon, kıl veya derideki tümörleri yok etmek için kullanılan lazer doğrudan deriye uygulanıyor. Variste ise içi kan dolu bir kese olduğu için bunun içine girilerek lazer uygulanıyor'' dedi.

Bacaklarda,15 milimetreye varan çapta varisler oluşabildiğini söyleyen Bengisun, bu yöntemin, çapı normalde 3 - 5 milimetreden büyük olan, uzun bölge boyunca devam eden varislerde uygulandığına belirtti.

Bengisun, yöntemin, kılcal varislere veya kısa ince damarlara uygulanmadığını, bu türlere uygulanan lazer yönteminin daha farklı olduğuna dikkat çekti.

Lazerle damarlar yakılıyor

Bengisun, bu yöntemde, hastaya lokal anestezisi uygulandığını, bacağın iç yüzeyi ve üst kısmının uyuşturulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Bengisun, uygulamayı şöyle anlattı:

''Bacaktaki varisli damar içine özel bir katater sokarak kasığa kadar ilerletiyoruz. Bu damarın büyük damara döküldüğü yere kadar ilerleterek, hastanın bacağında bu damarı ultrason altında işaretliyoruz ve oradan bir iğne yerleştiriyoruz.

O iğnenin içerisinden de kasığa kadar ilerliyoruz. Lokal anestezi yaptıktan sonra lazerle damarı yok ediyoruz.

İşlem 30 - 45 dakika sürüyor, işlem bittikten sonra hastanın bacağı sarılıp bir saat dinlendikten sonra evine yürüyerek gidebiliyor. Lazerle aslında damarı yakıyoruz".

Prof. Dr. Bengisun, damarın içine kateterle girilerek radyofrekans veya köpük yöntemleriyle de varis tedavisi yapıldığını söyledi.

09.08.2005
CNN-Türk
| Bu hafta 1 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa