Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


İngiltere baharata veto koyuyor

İngiltere, "kanser yapıyor" diye Türkiye'den baharat alımını durduruyor! Piyasada satılmakta olan mallar da toplatılacak

İngiliz Gıda Standartları Ajansı'nın (FSA), Türkiye'den gelen sumak dahil diğer ülkelerden ithal edilen kırmızı biber ve karabiberin de bulunduğu yüzlerce çeşit ithal baharata, içeriklerinde 'kansere yol açan boyalar' bulunduğu gerekçesiyle savaş açmaya hazırlandığı açıklandı.

Gıda kurumu yönetiminden yapılan açıklamada, ithal pek çok baharatın içinde kansere yol açan yasaklanmış boya maddelerinin bulunduğundan kuşkulanıldığına işaret edilirken, geniş kapsamlı bir denetim sürecine girildiği bildirildi.

İthal baharatlardan alınan örneklerin laboratuvarlarda incelemeye alındığına işaret eden ajans yetkilileri, çok yakın zamanda bu testlerin sonuçlarının alınmaya başlanacağını, buna göre binlerce ürünün, onbinlerce marketin raflarından toplanabileceğini açıkladı.

Ajans yönetimi, gıda sektörüyle ortaklaşa yürütülen denetimler sırasında toplum sağlığına zarar verebileceği düşünülen hiç bir ürünün, raflarda kalmasına izin verilmeyeceği uyarısında bulundu.
İngiltere'de Gıda Standartları Ajansı, Sudan I ve Para Red adı verilen boya maddelerinin gıda zincirine girmesinin men edilmesinin ardından denetimleri sıklaştırmış, bu çerçevede bazı gıda ürünleri süpermarketlerin raflarından toplanmıştı.

Bu arada İngiliz basını, içinde Sudan I ve Para Red adı verilen ve kansere yol açtığı öne sürülen kimyasalların bulunduğu baharatları ve geldikleri ülkeleri şöyle sıraladı:
Acı biber: Hindistan, Pakistan, Meksika, Güney Amerika, Vietnam ve İtalya.
Kırmızı biber: İspanya, Macaristan, Özbekistan, ABD, Malezya, Endonezya, Güney Afrika.
Zerdeçal: Hindistan, Endonezya, Çin.
Sumak: Türkiye, İran, İtalya Karabiber: Hindistan, Güney Amerika, Malezya, Endonezya. Kimyon: Hindistan, Kuzey Afrika, Çin, Güney Afrika.


| Bu hafta 16 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa