Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Menopoz ve kısırlık çözülüyor.

Menopoz ve kısırlık korkulu rüya olmaktan çıkıyor

Tıpta devrim niteliğinde değerlendirilen uygulamayla, dünyada ilk kez bir kadına yumurta nakli gerçekleştirerek, menopoz ve kısırlığı korkulu rüya olmaktan çıkaracak ışığı yakan Türk doktor Kutluk Oktay, “gelişmelerin umut verici” olduğunu söyledi.

İzmir
AA

23 Şubat 2004 — 1999’da ilk kez dondurulmuş yumurta dokusunu naklettiği erken menopozlu hastaya üreme fonksiyonlarını yeniden kazandıran Cornell Üniversitesi’nden Dr. Dktay, “beklentilerimiz gerçekleştiği takdirde menopoz yaşını geciktirmek ya da ertelemek isteyen hastalara da bu teknolojinin kullanılmasına başlanabilir” dedi. Amerikan Cornell Üniversitesi Üreme ve Kısırlık Merkezi öğretim üyelerinden Dr. Oktay, gelinen noktayı değerlendirdi. 1999 yılının şubat ayında Margaret Lloyd-Hart adlı 30 yaşındaki erken menopozlu hastasına, bir yıl önce yumurtalıklarından alınan ve dondurulan dokuları naklederek, hormon tedavisi desteğiyle yumurtlama fonksiyonunu yeniden kazandıran Dr. Oktay, “Bu çalışma, dünyada ilkti. Hastanın çocuk sahibi olma isteği bulunmadığından bu konuda girişim yapılmadı” dedi.
Dr. Kutluk Oktay, daha sonra geliştirdikleri ve lokal anesteziyle yapılan yeni teknikle nakli, ön kol deri altına gerçekleştirdikleri iki hastada, menopozun geri dönmesini sağladıklarını bildirdi. Dr. Oktay, şunları kaydetti: “Bu hastalardan birisinin rahim kanseri nedeniyle radyasyon tedavisi görmesi gerekiyordu. Radyasyon tedavisi, yumurtalıkların hasara uğramasına yol açtığı için işlem öncesinde yumurtalığını çıkarıp, koluna aktardık. 3 ay sonra yumurtlama fonksiyonu geri geldi. Diğer hastanın yumurtalığında iyi huylu tümör vardı ve çıkarılacaktı. Ona da aynı yöntemle fonksiyonlarını geri kazandırdık. Bu vakalarda dondurulma işlemi yapılmadı. Bu çalışmamız, ön kol deri altına yapılan ilk nakil işlemleridir.”

“YENİ NAKİLLERDEN SONUÇ BEKLİYORUZ”
Daha sonraki çalışmalarının bir çok kanser hastasının yumurta dokusunun dondurulması üzerinde geliştirildiğini belirten Dr. Oktay, şu an çoğu genç ve tedavi gören 50 kadar dokusu dondurulmuş hasta bulunduğunu söyledi. Dr. Oktay, “Bunlar arasında nakil yapıp sonuç beklediklerimizin yanında, tedavilerinin tamamlanmasından sonra üreme fonksiyonlarını yeniden kazandırmak amacıyla nakil işlemine hazırlandığımız hastalar da var. Çok yakında yumurtalık nakli konusunda çok önemli gelişmeler olabilir” dedi.
Söz konusu çalışmaya özellikle kanser hastaları için başladıklarını belirten Dr. Oktay, şöyle devam etti: “Uygulama şu anda başka çareleri olmayan insanlara yönelik. Yöntemin, sağlıklı insanlarda elektif olarak uygulanması için ne kadar verimli olduğunu görmeliyiz. Biz bunu 5-6 hastada daha deneyip sonunda bir kaç hamilelik elde edersek, gönül rahatlığıyla kanser olmayan, sağlıklı ama üreme yaşını geciktirmek isteyen hastalara da uygulayabiliriz. O aşamaya gelindiğinde örneğin sezaryen sırasında yumurtalığından bir parça alınıp, dondurulabilir ve ileride herhangi bir nedenle menopoza girmesi halinde çocuk sahibi olma imkanı sağlanabilir. Olumlu gelişmeler yaşanacağından umutluyuz. Beklentilerimiz gerçekleştiği takdirde menopoz yaşını geciktirmek ya da ertelemek isteyen hastalara da bu teknolojinin kullanılmasına başlanabilir.”
Dr. Oktay, “Meme kanserli hastalar için iyi haberler var. Önemli adımlar atılıyor ve yakın zamanda bu adımlar açıklanacak” dedi.| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa