Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Nina'nın kalbiyle yaşıyor!

Mertkanlı, bu yıl üniversite sınavına girecek. Tek istediği; başarılı bir öğretmen olup, kendi yaşamını kurabilmek...

Türk nişanlısı tarafından vurulması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan Alman Nina Typol'un kalbiyle yeni bir hayata adım atan Erol Mertkanlı, bu yıl üniversite sınavına girecek. Bir zamanlar, yoğun bakım ünitesinde ölümle kalım arasında savaş verdiği Koşuyolu Kalp Hastalıkları Hastanesi'nde yaşayan Erol, şimdi hastanenin koridorlarında ÖSS sınavına hazırlanıyor. Doktorların verdiği cep harçlıklarıyla geçinen ve hastalardan birinin ona sağladığı bursla dershaneye giden 20 yaşındaki Erol'un tek istediği ise; öğretmen olup, kendi yaşamını kurabilmek. Doktorların bir zamanlar yaşaması için ancak bir-iki aylık süre verdiği Erol Mertkanlı, bugünlerde geleceğini belirleyecek, yepyeni planlar yapıyor. Öğretmen olup çocuk okutmak istiyor, bunun için de bir zamanlar yoğun bakımında ölüm kalım mücadelesi verdiği hastanenin koridorlarında ders çalışıyor. Doktorları, hemşireleri ona bu zorlu mücadelesinde destek oluyorlar.

OKUL KAYDINI SİLDİRMİŞTİ
Annesi kalp krizi sonucu ölen, babası ile görüşmeyen bu genç adam, her ay düzenli olarak ona tekrar bir hayat veren Nina Typol'un ailesiyle haberleşiyor. Bu yaz onları görmek istediğini ve yaz tatilini Türkiye'de geçirmeleri konusunda ısrar ettiğini anlatan Erol, yeni hayatında onlardan da destek alıyor. Koşuyolu Kalp Hastalıkları Hastanesi, onun hayatında dönüm noktalarını yaşadığı yer olmuş. Şimdi, kalp nakli olan birkaç hasta ile birlikte, hastanede kalıyor. Bir yandan sağlığı kontrol altında tutulurken, diğer yandan yeni bir hayat kurması için ona destek olunuyor. Kalp yetmezliği nedeniyle nefes alıp vermekte zorlanan ve ancak birkaç aylık ömür biçilen Mertkanlı, Uludağ Üniversitesi öğrencisiyken hastalığı nedeniyle okuldan kaydını sildirmişti. Şimdi ise, hayatına kaldığı yerden, ancak çok daha sağlıklı şekilde devam etmek istiyor. Yeşilkart ile kalp nakli gerçekleştirilen Erol'un tüm masrafları hastanedeki doktorlar tarafından karşılanmaya çalışılıyor. Bir yıldır hastanede kontrol altında tutulan Erol Mertkanlı, belki de ameliyatın ardından kendisi için en zor süreçlerden birine girecek. "İnsan hayatında sağlığıyla ilgili çok zor günler geçirince, sınav yükü büyük bir stres sayılmıyor artık. Ben sınavda elimden geleni yapmaya çalışacağım. Kaç puan alırsam, sonuca razıyım" diyor. Binlerce genci heyecanlandıran, endişelendiren, hayatlarına yön vermelerini sağlayacak bu sınavın belki de en ilginç adaylarından biri Erol olacak.

NİNA İÇİN HEP DUA EDİYOR
Her gün Nina için dua ettiğini söyleyen Erol, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Ameliyattan önce bir yabancının bana organ bağışlayacağı içime doğmuştu. Hiç ümitsizliğe kapılmadım. Türkiye'de insanlar günah sayıp, bana kalp bağışlamazsa, verse verse bir yabancı verir diyordum." Sınavların ardından ikinci hedefinin Almanca öğrenmek olduğunu anlatan Erol, "Nina'nın ailesiyle aramızda ilginç bir bağ gelişti. Ayda birkaç kez, Almanya'daki bir Türk'ün yardımı ile haberleşiyoruz. Beni merak ediyorlar. Ben de onları sık sık düşünüyorum. Annem yıllar önce öldü, babamla görüşmüyoruz. Kalp naklinden sonra bir kez hastaneye geldi ama görüşmek istemedim. Ablamlar var, ikinci ailem ise; bana bu hayatı veren Typol ailesi" diyor.
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa