Soru Başlığı: Çok Sık Bayılma
Tarih: 2011-02-21

Öncelikle hizmetiniz için teşekkür ederim.. Benim 5-6 aydır bayılma şikayetim var. Ortalama 4-5 günde bir bayılıyorum. Bazen günde 2 defa bazen 10 günde bir. Nöroloji, kadın doğum ve kardiyoloji bölümlerine gittim. Fakat herhangi bir bulguya rastlanmadı. Nörolojiden sonuç alamayınca daha çok kalp hastalıkları üzerine düştük. Özellikle ritim bozukluğuna dayalı bayılmalar olabileceğini düşündüm.

Gerekli ekg, efor gibi testler yaptırdık. Hatta Holter cihazı 24 saat süreyle takıldı. Yine sonuç çıkmadı. Ama Holter takılıyken herhangi bir bayılma belirtisi görülmedi. Bu rahatsızlığı gizlemiş olabilir mi? Doktor bize bu verilerin yüzde 90 doğru olduğunu söyledi. Ayrıca bende zehirli olmayan guatr var. tsh t4 gibi kan değerlerim de normal çıktı.

Kısacası nereye gitsek ne yapsak birşey bulamadık. Ve eşimle birlikte psikolojimiz bozulmaya başladı. Bayılmaya başka neler sebep olabilir? Nereye kime hangi hastaneye hangi bölüme gidelim? İlginizi bekliyorum. Şunu da belirteyim, bayılmadan 1-2 saniye önce başımın dönüyor ve bayıldıktan yaklaşık 1-2 dk sonra kendime geliyorum. Ağzımda kilitlenme köpürme gibi şeyler de olmuyor. Söyleyebileceklerim bunlar. Cevabınızı umutla bekliyorum. Teşekkür ederim.


Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Bayılmanın bir çok sebebi olabilir.Nöroloji bölümünde epileptik nöbet açısından yeterli tetkik yapılıp yapılmadığını yazınızdan anlayamadım.Nöbet düşündüğümüz hastada mutlaka iyi bir nöbet öyküsü alınarak gerekirse kranial BT,MR gibi görüntüleme yöntemleri, ve EEG gibi beynin elektiriksel aktivitesini gösteren tetkikler istenebilir.
Nöbet olmadığına karar verilirse sizde de olduğu gibi kalp ve kan değerleri açısından tetkikler yapılabilinir.Bunlarda da bir sorun bulunmazsa psikiyatrik açıdan hastanın incelenmesi istenebilir.

Saygılarımla

Uz.Dr.Esra ACAREL
Nöroloji Uzmanı

Soru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=289