Soru Başlığı: Lenf Bezi
Tarih: 2010-06-09

2.5 YAŞINDAKİ OGLUMUN BOĞAZINDA 6 AY ŞİŞKİNLİK DOLAYISLA DOKTARA BAŞVURDUM DOKTORUMUZ TEST SONUÇLARI SONUCUNDA LENF BEZİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ 1 AY ÖNCE AYNI RAHATSIZLIKLA BELİRTİLER ORTAYA ÇIKTI ŞUAN 4 ŞİŞE ANTİBİYOTİK KULLANDIĞI HALDE SAĞ TARAFINDAKİ ŞİŞKİNLİĞİ HALA DURUYO VE FINDIK BÜYÜKLÜĞÜ KADAR SİZDEN YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM SAYGILAR DİLERİM.

sayın;hekimonline.com kullanıcısı;


Öncelikle geçmiş olsun.

Lenf bezleri vücuda giren mikrop, dokularda üremiş anormal hücreler gibi yabancı unsurları bulundukları bölgede tutup tüm vücuda yayılmasını engelleyen yerel savunma bariyerleridir.

Halk arasında beze olarak adlandırılan lenf bezlerinin şişmesi ya da büyümesi çocukların çoğu zaman boyun bölgesinde, gözle görülen ve ele gelen kitlelere yol açar. Anne babayı kaygılandıran bu durum tıp dilinde lenfadenopati (LAP) olarak isimlendirilir.

Lenfadenopatinin karakteri lenf bezi büyümesinin süresine, boyutuna, tek taraflı veya iki taraflı olmasına, sert veya yumuşak olmasına, hareketli veya üzerindeki cilde yahut çevresindeki dokulara yapışık hareketsiz olmasına, ağrılı veya ağrısız olmasına, tek veya küme halinde olmasına, ateş kilo kaybı gibi eşlik eden bulgular olup olmamasına bağlı olarak değişir.

Muayeneler sırasında hastaların çoğunda boyun lenf bezleri ele gelebilir. Bir cm’nin altında lenfadenopati genellikle önem arz etmez. Boyunda 1 cm üzeri lenf bezleri çoğu zaman patolojik olup araştırılmalıdır.

Boyundaki bezelerin en sık sebebi üst solunum yolu enfeksiyonları dediğimiz tonsillit, farenjit gibi boğaz enfeksiyonları veya kulak iltihabı varlığında, baş boyun bölgesindeki cilt yaraları ve enfeksiyonları varlığında, diş iltihapları varlığında bu enfeksiyonlara verilen geçici bir cevap olarak büyümeleridir. Lenf bezinin kendisinde iltihap varsa bunun adı lenfadenittir.

Lenf bezindeki şişlik ağrılıysa ve küçükse enfeksiyon kaynaklı olma ihtimali yüksek olup antibiyotik tedavisiyle geçecek iyi huylu basit bir lenfadenopati olduğu düşünülür. Eğer ağrısız ve sürekli büyüyor veya başlangıçtan itibaren büyükse ve de vücudun başka yerlerinde de çıkıyorsa o zaman tümör kaynaklı olabileceği göz önünde bulundurularak bu ihtimalin dışlanması için kan tahlilleri ve görüntülemeler yapılmalıdır. Küçülmüyorsa veya büyümeye devam ediyorsa küçük bir cerrahi müdahale ile beze çıkarılarak patoloji laboratuarına gönderilmelidir

Lenf bezlerinin yoğun olarak bulunduğu diğer bölgeler (köprücük kemiği üstü, koltuk altı ve kasık bölgesi) de kontrol edilmeli, dalak ve karaciğer büyüklüğü araştırılmalıdır (boyun ve karın ultrasonografisi ile). Karaciğer ve dalak büyüklüğü de çoğunlukla lenfoma lösemi gibi malign (kötü huylu) tümoral hastalıklarla birlikte olup üzerinde önemle durulmalıdır.

Sizin durumunuza gelince;
Lenf bezlerinde sadece şişme varsa, neden olan enfeksiyon geçtikten 1-2 hafta sonra, küçülmesi beklenir. Ancak küçük çocuklarda, bu süreç bazen aylar alabilmektedir. Bazen bir enfeksiyon iyileşip ona bağlı oluşan beze küçülmeden o bölgede gelişen yeni enfeksiyonlar nedeniyle beze küçülmeye fırsat bulamayıp aylarca büyük kalmaya devam edebilmektedir.Tek taraflı, üzerindeki deri eflatun leylak renginde olan uzun süre kaybolmayan yarı sert bir bezeyse tüberküloz dışı mikobakteri enfeksiyonu olup makrolid dediğimiz antibiyotik çeşidiyle tedavi edilmesi gerekirdi. Altı ayı aşan bir öyküde lenf bezi tümörü gibi kötü bir hastalık olasılığı düşüktür çünkü eşlik eden diğer bulgular kendini o zamana kadar gösterecektir. Ancak tıpta çok önemli bir kural ‘hastalık yoktur hasta vardır’ düsturu olduğu için size önerimiz yaptırmış olduğunuz bütün tetkikler ile beraber bir çocuk hastalıkları uzmanına görünmeniz, ileri tetkik ve değerlendirme gerekir ise üniversite hastanelerindeki çocuk hematoloji kliniğine başvurmanızdır.

Saygılarımla

Uzm.Dr.Musa Bostancıoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Soru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=283