Soru Başlığı: Boyunda geçmeyen kaşıntı
Tarih: 2008-05-27

Benim boyun ve ense bölgemdeki cildimde sorunum var. 2 seneden beri devam eden bir durum. Birçok doktora gittim ancak hala kesin bir teşhis bile konulamadı. En başından almak gerekirse, 2 sene önce güneşin normal bir günde ensemi yakmasıyla başladı bu durum. İlk önce ufak bir güneş yanığıdır birkaç güne geçer dedim ancak acı biraz azaldı fakat hiç geçmedi. 1 sene boyunca bu devam etti. Üst ense bölgemde olduğu için ve giydiğim kıyafetlerin yakası acıyan bölgeye değmediği için fazla önemsemedim. Ondan sonraki yaz ise yine normal bir günde yakası açık bir tshirt giydiğimde bu sefer boyun bölgem komple yandı. Aynı şekilde acı biraz azaldı ama yğun batma ve rahatsızlık hissi hiç geçmedi. Özellikle sıcak havalarda ve terlediğimde dayanılmıycak bir hal almaya başladı. İlk önce bir cilt doktoruna gittim, o kıl kökü iltihabı dedi ve bazı ilaçlar verdi. Bu ilaçlar daha da arttırdı batma ve acıyı. Bunun üzerine başka bir cilt doktoruna gittiğimde kronik ürtiker olduğunu söyledi ve atarx la zyrtec ilaçlarını verdi. Bunları da kullandım ancak ilk ilaçların oluşturduğu yoğun batmayı sadece eski haline çevirebildi. Daha sonra başka bir cilt uzmanına gittiğimde mantar var dedi ve bazı ilaçlar verdi.
Bunları kullandıktan sonra kontrole gittiğimde mantarın geçtiğini söyledi ancak ne batma hissi ne de acı geçmişti. Ciltle ilgili tüm kontrolleri yaptı ve bu durumun ciltten değil de merkezi sinir sisteminden kaynaklanabileceğini söyledi.
Bunun üzerine nörolojiye yöneldik. MR lar çekildi kan tahlilleri yapıldı. Gözle görülür birşey çıkmadı. Doktor bunun sinir ucu harabiyeti olabileceğini söyleyip neurontin adlı ilacı verdi. Günde 1800 mg oranında kullanmama rağmen bu ilaç da fayda etmedi. Daha sonra bir diğer doktora gittiğimizde ise bunun olsa olsa kronik ürtiker olabileceğini söyledi ve bunun için gerekli ilaçları verdi. Ama kesin birşey söyleyemedi yani ilaç vermiş olmak için verdi. Bunun dışında akupunktur yöntemini de denedik o da fayda etmedi. Havalar serinken aşırı rahatsız etmemesine rağmen ısınmaya başladıkça dayanılmıycak bir hal almaya başladı bu batma ve yanma. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?


sayın nenehatunhastanesi.com kullanıcısı;

Uzun süredir devam eden kaşıntının lokal veya sistemik birçok sebebi olabilir. Sizin tariflediğiniz gibi vücudun belli bir bölgesi ile ilgili kaşıntı, bize daha çok o alana ait sinirsel ekzema, akne, kontakt dermatit ve güneş hasarı... vs... gibi sebepleri düşündürür. Bütün bu sayılan durumlar geçip tekrarlayıcı nitelikle olabilir. Dolayısıyla bu tür vakaların uzun süreli takibi ve tedavisi gerekir. Sebebi bilinmeyen kaşıntı ile gelen vakalar poliklinik hastalarımızın büyük çoğunluğunu oluşturur. En kısa zamanda bir dermatologa başvurmanızı ve kontrolsüz ilaç kullanımından sakınmanızı öneririm.
Tekrar Görüşmek üzere…

Uzm. Dr. Şükran KAHVECİ
(Cildiye) Dermatoloji Uzm.

Soru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=220