Soru Başlığı: Pnomothoraks ( akciğer üstüne hava toplanması )
Tarih: 2008-04-26


Merhabalar... Yaklaşık üç ay önce sol göğsüme bıçak saplanmış gibi şiddetli ağrılar hissettim akabinde sol kolda ve boyunda uyuşma nefes darlığı, sol omzumda ağrıdan dolayı kitlenmeler gelişti. Yatağa uzanıp dinlenmek istediğimde sanki baloncuk patlıyormuş gibi sesler algıladım sanırım kalbimle ilgili bir problem veya myalji diye düşündüm ama önemsemedim, ağrılarım 2 gün boyunca devam etti ve geçti dr'a başvurmadım.

Aynı ağrılar çok ani bi şekilde 1 ay sonra tekrarladı acile gittim ve EKG çektirdim ama kalple ilgili bir problem yok strese bağlı myalji denildi ve dahiliye önerildi.
Uzman hekim PA Akciğer grafisi ve Thorax CT (tomografisi ) çektirmemi istedi ve Pnomotorax teşhisiyle acilen gögüs cerrahisi servisine yatırıldım tedavim düzenlendi 1 haftada taburcu edildim.

Yalnız Pnomothorax tekrarlayan bir hastalıkmış.. İnternetten aldığım bilgiler ışığında hastalığım hakkında şu an bilgi sahibi oldum bu hastalığın sebebi nedir?
Nelere dikkat etmeliyim, ne kadar sürede tekrarlayabilir ileri safhada ne gelişir? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü gögüs ağrılarım sinsi bi şekilde devam etmekte ve çok çabuk yoruluyorum, nefes darlığı çekiyor, kilo alamıyorum ani terlemeler ve çarpıntıyla devam
ediyor sizce korkulacak bir durum sözkonusu mu yoksa olay piskolojik mi???

Yorumlarsanız çok teşekkür ederim..
Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Pnömothorax, Akciğer zarı ile göğüs duvarı arasındaki boşluğa hava girmesi demektir. Normalde bu boşluk , akciğerin dış ve iç zarları ile kaplı ve bu zarlar birbirine temas eder halde, aralarında çok az miktarda sıvı olduğu için birbirleri üzerinden kayabildiği potansiyel bir boşluktur.

Hava bu boşluğa akciğerlerdenden veya göğüs kafesi dışından girebilir. Hava En sık, bazı insanlarda doğuştan olan akciğerlerin üzerinde görülen hava keselerinin ( Büllerin ) patlaması sonucunda bu boşluğa girer. Ayrıca göğüs kafesi yaralanmalarında da Pnömothorax görülebilir.

Pnömothorax her durumda acil olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünki bahsettiğimiz boşluğa hava girmesi , o taraftaki akciğerin , giren havanın baskısı ile çökmesine ( balon gibi sönmesine ) yol açar. Akciğerlerdeki sönmenin fazla olması veya giren havanın artarak devam etmesi ( Ventil Pnömothorax ) durumunda ,bir çok hayati organ etkileneceğinden hemen küçük cerrahi müdahale ile
boşluktaki bu hava tahliye edilmelidir. Eğer hava miktarı az ise , solunum egzersizleri ile akciğerlerin kendi kendine açılması beklenebilir.

Sizin durumunuzda olan bir hastanın , Pnömothorax sebebi mutlaka ortaya konmaya çalışılmalıdır. Çünki sağlık merkezine ulaşılamayacak bir yerde ( doğa gezileri, uçak seyahatleri gibi ) gerçekleşecek yeni bir Pnömothorax , hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Sebep, çoğunlukla ileri görüntüleme tetkikleri ile ( Göğüs Tomografisi - MR gibi) ortaya konur.

Tedavi sebebin bulunması ile yapılır. En sık görülen sebeb olan Akciğer zarındaki hava kabarcıklarının ( Büllerin ) tespit edilmesi durumunda , Cerrahi müdahale ile bunların temizlenmesi gerekir.

Saygılarımla

Dr.cevat ŞENGÜL
Göğüs Hast. UzmanıSoru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=211