Soru Başlığı: Polycytemia Vera (Kan Hücre Fazlalığı)
Tarih: 2008-02-14

Merhaba Doktor Bey
Babam 52 yaşında. Babamın doktoru kan hücrelerinin fazla olduğunu söyledi. Biyopsi yapıldı fakat siğortadan bilgi henüz alamadık çünkü çok ileri bir tarih veriyorlar. hastalığının polisitemi vera olduğunu zannediyorum internette yazılan göre benim öğrenmek istediğimse kan hücrelerinin fazla olmasını gerçek bu hastalık mıdır yoksa başka bir nedeni olabilir mi? birde babamın yumurtalığında fıtık olduğunu gördük hastalığı sırasında şişmeler oluyor tedavi sırasında ciddi sonuçlar doğurur mu? ne yapmamız gerekir? teşekkür ederim.


sayın nenehatunhastanesi.com kullanıcısı;

Bir çeşit kök hücre hastalığı grubundandır. Polisitemi vera hastalığı, kanda kırmızı küre sayılarında artış ile seyreden bir hastalık şeklinde de ifade edilebilir. Kemik iliğinden biyopsi yapılıp polisitemi vera olarak tanı konulmuş ise artık bir hematoji uzman tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Yine hastalık ile kısaca bilgilendirmesi gerekirse: hastalar genelde baş ağrısı, halsizlik, kaşıntı, kulak çınlama, baş dönmesi, soğuk terleme, uyuşma, görme bozukluğu, eklem ağrıları, mide ağrısı ve şişlik şikayetlerle yakınırlar. Muayenede ciltte kızarmalar( özellikle de yanaklarda), dalak ve karaciğer büyümesi, gözünde kanlanması ve tansiyon yüksekliği gibi bulgular görülebilir.
Tetkiklerinde de Eritrosit (kırmızı küre) kitlesi artmış,
Vitamin B12 seviye de artış görülür.
Hastalığı tam olarak iyileştiren bir tedavi yoktur. Ancak çeşitli semptomatik tedavi yöntemleri mevcut, örneğin flebotomi (Hastadan belli aralıklarla kan alınması) Bu da hematokrit (kan sayımı) ile takip edilir. Bunun dışında çeşitli ilaç tedavi seçeneklerde mevcut. Semptomları gidermek amaçla, mide koruyucu ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçları, kaşıntı varsa antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Takip ve tedavi edilmez ise sağ kalımı 1.5 -3 yıl, ancak tedavi ile bu süre 8- 15 yıla kadar uzuyabilir. Hastaların bir kısmı miyelofibrosiz ve lösemiye dönüşebilir. Bu durumda tedaviye yanıtı oldukça kötüdür.
Sayın; Zeynep hanım, babanızın yumurtalıkları şişlik tedavi sırasında ciddi sorunlar beklemeyiz, ancak yakın takip gerektirir.

Saygılarımla
Uzm.Dr.Kürşat ALAN
İç Hastalıkları Uzmanı
Soru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=181