Soru Başlığı: Balanit = Penis ucu iltihabı
Tarih: 2005-11-26

Sayın Yetkili,
Bütün aramalarıma rağmen balonit ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Dün cinsel organında ve çevresinde şiddetli ağrı ve şişlik meydana gelen nişanlıma bugün balonit teşhisi koydular ve antibiyotik tedavisine başladılar ancak hastalığın nasıl bulaşmış olabileceği konusunda farklı şeyler söyledikleri için tatmin olamadık. Lütfen sorularıma cevap verme nezaketini gösteriniz...
Bu hastalık cinsel yolla mı bulaşıyor çünkü penisinde şişlik meydana geldi ikinci olarak da bu hastalık eğer cinsel yolla bulaşıyorsa bu durumda aynı rahatsızlıktan bende de olma olasılığı doğuyor ancak benim herhangi bir şikayetim yok. Bu rahatsızlığı benden almasa bile bana bulaştırma olasılığı da vardır sanıyorum.
Lütfen beni bilgilendirin.İlginize teşekkür ediyorum, iyi çalışmalarSayın hekimonline.com kullanıcısı;
Öncelikle geçmiş olsun diyoruz.Arama sırasında Balanit yerine yanlışlıkla "balonit" yazdığınız için, sonuç çıkmamıştır.
Hastalığı Balanit diye arasanız sonuca ulaşacaksınız.
Kısaca, penis başı (Glans Penis) ve penis ucu deliği iltihabının tıbbi ismi olan Balanit, Erkeklerin sık ürolojik sorunlarından biridir.Cinsel ilişki ile bulaşan klasik hastalıklar (Frengi, bel sopukluğu, yumuşak şankr, genital herpes gibi) arasında DEĞİLDİR.En sık sebebi penis başının değişik maddelerle tahrişidir. ( penise sürtünen kumaşın tahrişi veya kumaşın temizlenmesi ya da yapımında kullanılan kimyasal maddeler ve doğum kontrol kremlerine reaksiyon gibi).Ayrıca üriner enfeksiyonlar, penis ucundaki mantar enfeksiyonları da Balanite yol açabilirler.
Tedavide sistemik ve bölgesel antibiotik uygulaması ile penis başının temizliği önerilir.Balanit geçiren hastalarda Şeker hastalığı tetkiki yapılamsı uygun olur.(Şeker hastalarında enfeksiyonlara meyil artar ayrıca İdrara geçen şeker, Balanit oluşumuna uygun ortam hazırlar)
Hastalığın akut dönemlerinde cinsel ilişki zaten Erkek için son derece ağrılı olacağından istenmez.Tıbbi olarak da penis başındaki tahrişi arttıracağından , tedavi sırasında cinsel perhiz uygun olur.
SaygılarımızlaSoru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=148